Journey through the savannah
Projekt służył poprawie warunków życia i edukacji dzieci w szkole Ololulunga Vision Academy w Kenii. Dzięki nam została odbudowana lokalna szkoła oraz zorganizowano wiele kursów edukacyjnych i warsztatów dla uczniów.
Projekt służył poprawie warunków życia i edukacji dzieci w szkole Ololulunga Vision Academy w Kenii. Dzięki nam została odbudowana lokalna szkoła oraz zorganizowano wiele kursów edukacyjnych i warsztatów dla uczniów.
Naszym celem było udzielenie im wsparcia na miejscu. Projekt miał na celu odnowić klasy, zbudować nowe tablice, ławki, zamontować oświetlenie, a także postawić bramki piłkarskie. Skupialiśmy się się również na edukacji, pomagając dzieciom odkrywać radość z plastyki, rzeźbiarstwa i sportu. Chcemy zachęcać je do odkrywania swoich talentów, ucząc ciekawych technik artystycznych i muzycznych, które mogą im się przydać w przyszłości.
W wrześniu 2017 roku, trójka młodych lekarzy rezydentów, pod przewodnictwem prof. Jerzego Sieńko, wybrała się do szpitala misyjnego w Wambie, w środkowej Kenii. Po powrocie do Polski, nawiązali owocną współpracę z Fundacją Harambee Polska.
Nasza współpraca z szpitalem w Wambie trwa nieprzerwanie. Po zakończeniu misji lekarskiej w 2017 roku, dr Jacek Pytel i prof. Jerzy Sieńko postanowili wprowadzić stałą pomoc medyczną. We wrześniu 2019 roku rozpoczęliśmy całoroczny program wolontariatu medycznego. Czterech lekarzy, czterech różnych specjalności pracuje na miejscu przez cztery tygodnie, niosąc miejscowym pacjentom najpilniejszą pomoc i opiekę. To właśnie lekarze rezydenci są głównymi uczestnikami tego programu.
W styczniu 2019 roku, podczas wizyty w Kenii, prof. Jerzy Sieńko, dr Robert Stasiuk i dr Jacek Pytel, prezes Fundacji Harambee Polska, postanowili kontynuować Polską Pomoc Medyczną w Wambie. Rekrutacja ponad 60 młodych lekarzy rezydentów ortopedii, ginekologii, okulistyki i stomatologii, zapewnia, że charytatywna praca w szpitalu będzie kontynuowana przez cały rok.
Historia wolontariatu młodzieżowego sięga 2017 roku, kiedy czterech Polaków wraz z trzema Hiszpanami pracowało na rzecz lokalnej społeczności w miejscowości Nyagondo, w zachodniej Kenii. W trakcie prawie miesięcznego wyjazdu udało im się posadzić las, wytyczyć nową drogę, pomalować wiele budynków, a także wspomagać budowę kuchni dla miejscowej ludności.
Wolontariusze mieli także okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Kenii, organizować turnieje sportowe dla dzieci oraz aktywnie uczestniczyć w ich życiu.
W 2018, kolejna grupa udała się na wschód Kenii, aby w wiosce Bamba zbudować szkołę podstawową. Projekt udało się zrealizować przy pomocy młodzieży z Irlandii i Włoch. Nasi wolontariusze pracowali codziennie po 8 godzin, po czym poświęcali się zabawie z dziećmi lub potrzebującym rodzinom w okolicy.
W roku 2019 wolontariusze, którzy udali się do miejscowości Nyabondo, w zachodniej Kenii, pomagali przy budowie kościoła. Młodzieży udało się zbudować podłogę oraz część ścian, a pozostała część zostanie ukończono przez kolejną grupę w 2020 roku. Podczas wyjazdu do Nyabondo udało się nawiązać współpracę ze szkołami w dziedzinie programów stypendialnych.
Edukacja i rodzina to dwa największe atuty mieszkańców afrykańskiego kontynentu.
Z tego powodu, nasza Fundacja aktywnie angażuje się w pomoc stypendialną dla dzieci. Od kilku lat, wspólnie z Fundacją Uskrzydlamy, zbieramy fundusze na wsparcie szkół w Nairobi. To placówki z wieloletnią tradycją, które zapewniają młodzieży nie tylko dyplomy, ale także miejsca pracy. Są to specjalistyczne szkoły techniczne.
Kibondeni College of Catering and Hospitality Management
Głównym celem szkoły jest poprawa standardu życia młodych kobiet z rodzin o niskich dochodach.
Pierwsza szkoła, Kibondeni College of Catering and Hospitality Management (http://www.kibondeni.ac.ke). Jest to projekt Nurisha Trust, będący częścią Kianda Foundation, który koncentruje się na edukacji i wsparciu kobiet w Kenii.
Szkoła Kibonden powstała w 1961 roku jako placówka gastronomiczna, a w 1969 roku uzyskała uprawnienia do wydawania własnych certyfikatów po zakończeniu szkoleń, stając się instytucją edukacyjną z pełnymi uprawnieniami. Głównym celem Kibondeni jest poprawa standardu życia młodych kobiet z rodzin o niskich dochodach. Placówka wyposaża je w wiedzę, umiejętności i postawy umożliwiające znalezienie zatrudnienia, dzięki czemu mogą one wspierać swoje rodziny i stawać się samowystarczalne. W programie nauczania szczególny nacisk kładzie się na kształcenie charakteru, ducha służby oraz znaczenie pracy zawodowej dla rozwoju zarówno jednostki, jak i kraju.
Eastlands College of Technology
Druga szkoła, Eastlands College of Technology (https://ect.ac.ke), skierowana jest do chłopców. To projekt Strathmore Educational Trust, publicznego funduszu charytatywnego założonego w Kenii.
Eastlands działa od 2003 roku, budując trwałe relacje z korporacjami poprzez wdrażanie Dualnego Systemu Szkoleniowego. Program obejmuje szkolenia z zakresu ICT (technologie informacyjno-telekomunikacyjne), instalacji elektrycznych i elektronicznych oraz konserwacji przemysłowej. Placówka opiera swoje działania na doświadczeniach Informal Sector Business Institute (ISBI), który przez dziesięć lat wspierał mikroprzedsiębiorców.
Eastlands College of Technology jest zgodne z rządowymi strategiami zmniejszania ubóstwa i wspierania wzrostu gospodarczego. Inwestując w edukację młodzieży, wspieramy rozwój społeczności lokalnych i budujemy lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń.