Wieczorem 19 listopada, w Warszawie – odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację Harambee Polska i Fundację USKRZYDLAMY.
Celem wydarzenia było spotkanie dla środowiska zaangażowanych w pomoc dla Afryki. Promowano również książkę „Hebanowe Kobiety” oraz rozdano nagrody w konkursie „Komunikowanie Afryki”.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji obu fundacji oraz ich darczyńców, odprawioną o godz. 18:00 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Po duchowym wprowadzeniu, uczestnicy mieli okazję spotkać się przy poczęstunku.
Pierwszą część spotkania poprowadziła Randa Ombach, prezes Fundacji Rozwoju Społecznego Uskrzydlamy. Fundacja, działająca od 2017 roku, wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, promuje zdrowy styl życia oraz inspiruje młodzież do rozwijania talentów. Jej działalność obejmuje projekty nie tylko w Polsce, ale także na Ukrainie, Litwie i w pięciu krajach afrykańskich. Fundacja Uskrzydlamy współfinansowała projekty realizowane przez Harmbee Polska.
Następnie na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele Fundacji Harambee Polska – David Heros Musial oraz Dominik Bożewicz. Opowiedzieli o swoich doświadczeniach i projektach realizowanych w Kenii.
Podzielili się również historiami, które na własne oczy widzieli w Afryce, podkreślając, jak wielkie znaczenie ma bezpośrednia pomoc i budowanie relacji z lokalnymi społecznościami. Podczas ich wystąpienia w tle wyświetlano prezentację, która jeszcze bardziej przybliżyła uczestnikom konferencji realia życia w Kenii oraz osiągnięcia Fundacji.
– Konferencja była świetną okazją, aby zbudować zespół młodych ludzi, którzy chcą angażować się w służbę innym. Widać, że jest ich wielu, a ich zaangażowanie na rzecz Afryki, jest naprawdę ogromne.
Już zaczęliśmy rozmawiać o różnych planach i chcemy pokazać innym piękno tego kontynentu oraz jego potrzeby. To trudne i wymagające zadanie, ale właśnie takie wyzwania potrafią podjąć młodzi ludzie – mówi dr n. med. Heros David Musial z Fundacji Harambee.
Dodaje: Harambee Polska jest jedną z wielu fundacji Harambee działających w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu, możemy wymieniać się doświadczeniami z innymi, co pomaga nam skuteczniej pomagać społecznościom w Afryce. Już niedługo rozpoczynamy zbiórkę funduszy na wsparcie szkół, które mamy pod opieką. Nasze plany są ambitne, ale zespół tworzą ambitni młodzi ludzie, dlatego jestem pewien, że nie tylko uda nam się pomóc innym, ale także sami zyskamy. Służba innym daje bowiem ogromną satysfakcję i często wraca do nas z nawiązką.
Międzynarodowi Goście
Podczas konferencji miała miejsce promocja książki „Hebanowe Kobiety” Raquel Rodriguez De Bujalance. Autorka, zafascynowana Afryką, przemierzyła tysiące kilometrów, by poznać i opisać niezwykłe historie afrykańskich kobiet.
Książka została przetłumaczona na język polski a pierwszymi czytelnikami zostali uczestnicy wydarzenia.
Międzynarodowa Nagroda „Komunikowanie Afryki” – 10. Edycja
„X International Harambee Award Ceremony”
Kulminacją wieczoru było rozdanie nagród w ramach X Międzynarodowej Ceremonii „Komunikowanie Afryki”. Ta prestiżowa nagroda ma na celu promowanie rzeczywistego obrazu Afryki, który nie tylko odzwierciedla wyzwania, ale także bogactwo kultur, nadzieję i zaangażowanie ludzi w rozwój kontynentu. Do konkursu zgłaszane są filmy dokumentalne i wideoklipy.
Laureaci:
- Category “Professional Audiovisuals by Individual Creators” “MathMoms – Where Children Come to Learn” by Gerald Schank
- Category “Professional Audiovisuals by Non-Profit Organizations”
“The Strength of the Unseen: Sierra Leone, The Right to Dream” by Pedro Fernandez Quiroga, Taio Gardey, Sol Buscaglia
- Category “Young Creative Audiovisuals” – “The Heartbeat of Budaka” by Lornah Hope Apiyo
- For a 10th Edition of the Harambee International Award “Communicating Africa”, jury has envisaged special mention for the movie “Playground” by Wiktor Karbowiak and Maciej Pieczykolan
„International Harambee Award”
- Międzynarodowa nagroda ma na celu promowanie wiedzy o kontynencie, który jest skarbem dla wszystkich.
- Projekt uwydatnia wielkości małych historii: nie chodzi o dawanie naiwnego czy uproszczonego obrazu Afryki, lecz o pokazanie, że obok licznych trudności istnieją także nadzieja i poważna praca wielu osób i organizacji.
- Konkurs, pokazujący filmy dokumentalne i wideoklipy, odbywa się co dwa lata.
Podziękowania kierujemy wszystkim Darczyńcom i Partnerom:
W sposób szczególny:
– Fundacji „USKRZYDLAMY”
– Firmie MARSH
– Firmie KUNKE POLIGRAFIA
– Firmie TOYOTA POLSKA
– Firmie ALIANCE TECHNOLOGY POLSKA
– Gospodarze gmachu Oratorium św. Jana Bosko przy ul. Kawęczyńskiej 53 w Warszawie
Fundacja Harambee Polska to organizacja z sercem, której misją jest realna zmiana życia ludzi w Kenii. Jej działania docierają do najdalszych i najuboższych zakątków tego kraju. Wolontariusze wspierają lokalne społeczności, oferując pomoc medyczną, edukacyjną oraz uczestnicząc w budowie szkół i kościołów. Dzięki tym staraniom udało się dostarczyć niezbędny sprzęt medyczny do szpitali w całej Kenii, zbudować salę operacyjną, wyremontować sale lekcyjne, wybudować szkołę oraz postawić pompę wodną.
Fundacja Harambee Polska od 2013 roku. Obecnie realizuje cztery główne projekty:
- Misja medyczna w szpitalu w Wambie, prowadzona przez polskich lekarzy.
- Wyjazdy do Ololungi, podczas których wolontariusze remontują szkołę, budują nowe obiekty oraz pomagają w edukacji dzieci.
- Młodzieżowy wolontariat, w ramach którego polska młodzież wyjeżdża do różnych miejsc w Kenii, aby budować szkoły, kościoły i sadzić lasy.
- Akcja stypendialna wspierająca rozwój edukacyjny dla najzdolniejszych dzieci z ubogich regionów Kenii.
W języku swahili „harambee” oznacza „wszyscy razem”, co doskonale oddaje misję naszej Fundacji.